دکوراسیون خانه

فنگ شویی چیست و کاربرد آن در چیدمان خانه

در قوانین فنگ شویی 3 مکان بسیار مهم هستند: 1- جلوی درب 2- اتاق خواب 3- آشپزخانه

آشپزخانه مهمترین مکان یک خانه است ; پخت و پز و نگهداری مواد غذایی که مصرف میکنیم در این مکان آماده سازی می شود و به همین دلیل معمولا مدت زمان زیادی را در آشپزخانه میگذرانیم . برخی آشپزخانه را همانند قلب یک خانه می پندارند به همین دلیل اجرای فنگ شویی در این مکان نه تنها باعث افزایش انرژی مثبت در آشپزخانه می شود, بلکه باعث بازتاب این انرژی از آشپزخانه به کل منزل می گردد.

در این مقاله سعی می کنیم تا فلسفه ی فنگ شویی را بطور کامل توضیح دهیم و همچنین نحوه ی چیدمان و انتخاب رنگ مناسب مطابق قوانین فنگ شویی را بررسی کنیم. با مطالعه ی این مقاله قادر خواهید بود تا چیدمان مناسب آشپزخانه خود را انتخاب کنید , چیدمانی که مطابق قوانین فنگ شویی است و انرژِی مثبتی به کل منزل شما می دهد. اگر انواع مدل های کابینت آشپزخانه برای شما جذاب است مقاله انواع کابینت آشپزخانه را نیز مطالعه کنید

فنگ شویی چیست؟

 کلمات چینی feng و shuiبه ترتیب به معنای باد و آب می باشد. این معانی  از مفهوم شعری  قدیمی  که در مورد وابستگی زندگی انسان به محیط اطراف خودش , گرفته شده است.

فلسفه ی فنگ شویی در واقع نگاه به محیط زندگی و کار و هماهنگ کردن آنها با دنیای طبیعی است. در فرهنگ آسیایی این فلسفه تائو نامیده می شود که معنی آن ‘’ راه ‘’ می باشد. تئوئیسم , مانند فنگ شویی,  بازتابی از طبیعت است.

آشپزخانه قلب منزل شما است به همین دلیل انرژی فنگ شویی مکانی مثل آشپزخانه بسیار مهم است زیرا انرژی فنگ شویی کل خانه را تحت تاثیر قرار می دهد. این انرژی مثبت برای سلامتی نیز مفید است زیراکه تمامی مواد غذایی مورد نیاز در این مکان نگهداری و آماده سازی می شود. به همین دلیل برای داشتن انرژی مثبت , بهتر است به  چیدمان وسایل, رنگ آشپزخانه و کابینت ها وهارمونی میان رنگ ها دقت داشته باشید.

جایگاه درست آشپزخانه در منزل:

بخشی از فضاهای آشپزخانه

آشپزخانه نباید در وسط خانه قرار گیرد:

همانطور که گفته شد آشپزخانه پر از آتش است و در اصول فنگ شویی قرار گیری آشپزخانه در راس یا قلب خانه ,نماد غلبه آتش به قلب می باشد و این کاهش دهنده ی شانس و ایجاد انرژی منفی می باشد.همچنین با قرارگیری آشپزخانه در وسط خانه, گازهای سرطانزا مانند روغن و دود غذاها به آسانی به تمام نقاط منزل رفته و باعث اذیت و آزار می شوند.

آشپزخانه نباید در جلوی در قرار گیرد:

بهترین مکان برای آشپزخانه در انتهای خانه می باشد و نباید نزدیک به درب ورودی قرارگیرد. در زمان های قدیم آشپزخانه جایگاه پر از ثروت , براساس کاربرد آن, به حساب می آمده است. دلیل اصلی آن هم تولید غذا در آن بوده است. در ادامه, معمولا ثروت را در جلوی چشم دیگران نمیگذاریم و آنرا در جایی پنهان میکنیم, آشپزخانه نیز مانند دارائی های دیگر در عقب ترین جایگاه در خانه قرار میگیرد.

آشپزخانه نباید در بیرون از منزل قرار گیرد:

قرارگرفتن آشپزخانه در بیرون از خانه باعث از هم گسیختگی میشود. روابط بین افراد منزل را سست می سازد درصورتیکه با وجود آشپزخانه در داخل خانه برعکس این اتفاق می افتد,  گرما به خانه بازمیگردد, بدلیل دور هم جمع شدن آسانتر روابط صمیمی تر شده و انرژی مثبت تولید خواهد شد.

دستشویی نباید روبروی آشپزخانه باشد:

همانطور که می دانید آشپزخانه جاییست که غذا آماده می شود و دستشویی جاییست که اجابت مزاج انجام می شود, در نتیجه قرار گیری این دو محل  در روبروی هم  مناسب نیست  و باعث از بین رفتن اشتها نیز می شود.

یکی دیگر از دلایل قرار نگرفتن دستشویی روبروی آشپزخانه , وجود عنصر آب در دستشویی و عنصر آتش در آشپزخانه است. قرارگیری این دو عنصر روبروی هم باعث تضاد می شود. اگر دستشویی را روبروی آشپزخانه گذاشته اید با بستن درب دستشویی از این تضاد جلوگیری خواهید کرد.

آشپزخانه  نباید در کنار دستشویی قرار گیرد:

این قانون نیز همانطور که گفته شد بیشتر مرتبط با از بین رفتن اشتها می شود. با قرارگیری دستشویی در کنار آشپزخانه, براساس اصول فنگ شویی, با وجود بوهای مختلف که از آشپزخانه و از دستشویی ساطع می شود,اشتها از بین می رود و حتی برای برخی چندش آور است.

آشپزخانه نباید در زیر اتاق خواب قرار گیرد:

برخی از متخصصان فنگ شویی معتقدند که اگر آشپزخانه در زیر اتاق خواب قرارگیرد, با وجود آتش در آشپزخانه باعث بی خوابی و مشکلات کبدی خواهد شد.

قوانین پایه فنگ شویی در آشپزخانه:

نظم دهی و طبقه بندی در آشپزخانه :

مرتب بودن آشپزخانه اولین اصل فنگ شویی می باشد. بر اساس این اصل آشپزخانه باید از هرگونه شلوغی و بی نظمی دور باشد. بنابراین پس از هر فعالیتی تمیز و مرتب کردن آشپزخانه از واجبات است. همانگونه که نظم در هر محیطی باعث افزایش آرامش روحی میشود, در این مکان نیز اینچنین است. با قراردادن همه ی وسایل در جایگاه خود متوجه انرژی مثبت در آشپزخانه خود خواهید شد.

نورپردازی در محیط آشپزخانه:

نور که مانع از انرژی منفی و افسردگی و خستگی می شود یکی دیگر از اصول مهم فنگ شویی می باشد. در مکانی که بیشترین وقت خود را می گذرانید بهتر است نور کافی وجود داشته باشد. درصورت نورگیر بودن آشپزخانه از نور طبیعی استفاده کنی تا القایی از گرما و حس طبیعت را داشته باشد, درصورت نبود نور طبیعی از نورهای مصنوعی نیز می توانید استفاده کنید.

انتخاب رنگ مناسب در آشپزخانه:

در اصول فنگ شویی, رنگ ها به آشپزخانه روح می بخشند و عامل اصلی تولید کننده ی انرژی مثبت هستند. بنابراین, انتخاب رنگ های آشپزخانه بسیار مهم هستند. در این اصول گفته شده است که رنگ های تیره باعث تاریک شدن فضا و انرژی منفی و سنگین شدن آشپزخانه می شوند در حالیکه رنگ های روشن باعث بزرگ تر دیده شدن فضای آشپزخانه و انرژی مثبت می شود.

قرارگیری وسایل مناسب در جایگاه مناسب در آشپزخانه:

در اصول فنگ شویی جایگیری وسایل و لوازم در آشپزخانه مهم می باشد. در این اصول عناصر آتش و آب کنار هم قرار نمیگیرند و نباید در ارتباط مستقیم باهم باشند زیرا باعث ایجاد تنش می شوند.بنابراین اجاق گاز در کنار سینک قرار نمیگیرد.

عنصر چوب که از عناصر ایجاد کننده ی اعتدال است می تواند بین دو عنصر آب و آتش قرار گیرد, بنابراین , میتوانید بین سینک ظرفشویی و اجاق گاز, کابینت یا طبقات چوبی قرار دهید. در نتیجه بهتر است سینک ظرفشویی و اجاق گاز و یخچال در کنار یکدیگر نباشند  و هرکدام در گوشه ای از آشپزخانه قرارگیرند و تشکیل مثلث دهند و هرکدام در هر راس این مثلث قرار داشته باشند.

مایکروفر, از وسیله های مهم آشپزخانه, باعث از بین رفتن انرژی مثبت می شود در نتیجه بهتر است بالای اجاق گاز قرار نگیرد

قرار دادن گیاهان در محیط آشپزخانه:

قرار دادن گیاهان در آشپزخانه نه تنها باعث ایجاد انرژی مثبت میشود, بلکه بازتابی از طبیعت نیز است. در اصل فنگ شویی باید از گیاهان بدون تیغ و خار در آشپزخانه استفاده شود زیرا که تیغ گیاهان دارای زوایای تیز است که با اصول فنگ شویی مغایرت دارد.

نکاتی که در اصول فنگ شویی در آشپزخانه باید رعایت شوند:

  1. تمام وسایل آشپزخانه را چک کنید و مطمعن شوید که درست کار می کنند و اگر خراب هستند آنها را تعمیر کنید و از وسایل خود به خوبی مراقبت کنید و همیشه آنها را تمیز نگهدارید.
  2. اجاق گاز در اصول فنگ شویی نماد ثروت است, بنابراین, از آن بخوبی محافظت کنید و آنرا مرتب و تمیز نگهدارید.
  3. مشخص کنید که کدام وسایل برای شما کاربردی است. درصورت وجود وسایل اضافی اصول فنگ شویی رعایت نخواهد شد.
  4. پیشخوان آشپزخانه را تمیزو مرتب نگهدارید.
  5. وسایل شبیه به هم را کناذارید تا چیدمان بهتری داشته باشید.
  6. از حداکثر فضای آشپزخانه و کابینت ها استفاده کنید.
  7. وجود یک آیینه در آشپزخانه باعث تکثیر انرژی مثبت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *