دکوراسیون خانه

مقایسه دو سبک معاصر و مدرن دکوراسیون داخلی

نمای پذیرایی از سبک مدرن

بسیاری از طراحان و مشتری ها بر این باورند که دو سبک مدرن و معاصر, مانند هم هستند. باوجود تشابه برخی نکات کلیدی و یا حتی معنایی,  این دو سبک تفاوت های فاحشی دارند. در این مقاله تلاش می کنیم تا دو سبک مدرن و معاصر را مقایسه کنیم و به تفاوت های این دو سبک بپردازیم.

دکوراسیون داخلی سبک معاصر یا contemporary چیست؟

نمای از حال و پذیرایی سبک معاصر

درواقع سبک معاصر به سبک خاصی اطلاق نمی شود و دائما در حال تغییر می باشد. سبک معاصر به معنای واقعی کلمه به سبکی گفته می شود که در حال حاضر وجود دارد.

اگرچه برخی از عناصر سبک مدرن در سبک معاصر مشاهده می شود, اما این دو سبک امضای منحصر به خود را دارند و باهم متفاوت هستند. پس دکوراسیون داخلی سبک معاصر چیست؟ طبق معنای کلمه ‘’ معاصر’’ اشاره به زندگی در حال حاضر را  دارد. در عمق این کلمه معنای دیگری نیز هست که ازجمله ی آنها ‘’ در لحظه’’ می باشد, بنابراین این سبک با توجه و در نظر گرفتن سبک های گذشته, بیشتر برروی سبک های حال حاضر تمرکز دارد.

سبک معاصر با گرفتن عناصر از سبک های دیگر در نوع خود بی نظیر و یونیک می باشد. در سبک معاصر مطمعنا شاهد طرح های مدرن در کنار سبک قدیمی آرت دکو خواهید بود که از ویژگی های خاص این دکوراسیون به شمار می رود.

نکته دبگر قابل توجه سبک معاصر پیشرفت دائمی آن می باشد. برخلاف آنچه در سبک های دیگر شاهد هستیم, سبک معاصر پویا و داینامیک و در حال رشد است و همچنین منحصرا به زمان خاصی مربوط نیست. همچنین با نگاه به سبک معاصر شاهد پالت رنگی خنثی و خطوط منحنی و مینیمال هستیم.

دکوراسیون داخلی سبک مدرن (Modern) چیست؟

نمای از اتاق دکوراسیون داخلی مدرن

از آنجاییکه قصد داریم تا تفاوت های سبک مدرن و معاصر را بیان کنیم بهتر است ابتدا به ویژگی های سبک مدرن نیز بپردازیم. در ساده ترین مفهوم, طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن در واقع بازتابی از حرکات هنری در فضای داخلی خانه می باشد. سبک مدرن با وجود داشتن ریشه در سبک اسکاندیناوی و آلمان, بسیار ساده است. تمرکز دکوراسیون و وسایل خانه در سبک مدرن برروی رنگ های خنثی و خاکی می باشد و در این سبک شاهد حذف کردن جزئییات اضافه نیز هستیم.

هنگامی که صحبت از دکوراسیون داخلی با سبک معاصر می شود ما شاهد رنگ های متفاوت هستیم ;در حالیکه در سبک مدرن, تمرکز بیشتر برروی پالت تک رنگ و بدون پترن یا بدون طرح است.

تفاوت های سبک معاصر و مدرن:

نمای از پذیرایی سبک مدرن

ویژگی های خاص هردوسبک, ظاهر به وجود آمده, متریال استفاده شده  و رنگ ها, از عناصر به وجود آورنده تفاوت بین دو سبک هستند که در ادامه به آنها می پردازیم:

  • سبک مدرن دارای عناصر چوبی و سازگار با محیط زیست و زمین است: در این سبک بمنظور حفظ سادگی از عناصر طبیعی استفاده می شود. این عناصر شامل سنگ, چوب و چرم (طبیعی و مصنوعی) است. درحالیکه در سبک معاصر نیز از مفهوم مشابهی استفاده می شود, در این سبک بیشتر عناصر و مواد طبیعی با متریالی مانند بتن و فولاد و سایر عناصر جفت می شوند و این از اصلی ترین تفاوت ها میان سبک مدرن و معاصر می باشد.
  •  در سبک مدرن جزییات دکوراسیون نیز عملکرد خاصی دارند و بلااستفاده نیستند: در سبک مدرن دکورها نیز با هدف خاصی گذاشته می شوتد و استفاده ی خاصی نیز دارند درحالیکه در سبک مدرن دکورها فقط و فقط با هدف افزودن زیبایی و جذابیت به منزل قرار میگیرند و هدف دیگری ندارند.
  • سبک معاصر نسبت به سبک مدرن تغییر پذیر است: از آنجاییکه کلمه ی معاصر به زندگی در حال حاضر اطلاق می شود, به همین دلیل این سبک بطور مداوم در حال تغییر و پیشرفت می باشد. این سبک از سبک های دیگر نیز الهام میگیرد و تنها یک سبک را دنبال نمیکند. این درحالیست که سبک مدرن از قالب دقیق مینیمالیسم پیروی میکند و همچنین قابلیت تغییر پذیری ندارد. سبک معاصر همیشه به جدیدترین ترند ها قابل تغییر می باشد و از عناصر مختلف می توان در طراحی داخلی با سبک معاصر استفاده کرد, درحالیکه در سبک مدرن چنین تغییراتی قابل اجرا نیست.
  • فضاهایی با سبک مدرن رنگ های سرد و تیره ندارند: علی رغم پیروی کردن سبک مدرن از قالب مینیمال, فضاهای این سبک نیازی به رنگ های تیره و سرد ندارند و بجای آن , پر از رنگ های گرم و خنثی وهمچنین طبیعی هستند. از طرفی در سبک معاصر از پالت رنگی تک رنگ و جسورانه استفاده میشود مانند ترکیب رنگ های سفید و سیاه.
  • وسایل در سبک معاصرکمی منحنی شکل هستند: اگرچه سبک مدرن از خطوط مستقیم و محکم پیروی میکند, در سبک معاصر شاهد خطوط منحنی و با ظرافت و زیبا هستیم. از مفاهیم دیگر سبک معاصر استفاده از فلزاتی مانند نیکل ، فولاد ضد زنگ و کروم در مبلمان می باشد.
  • رنگ های استفاده شده در سبک مدرن به رنگ های طبیعی و زمینی بسیار نزدیک هستند: پالت رنگی از مهمترین ویژگی سبک مدرن و معاصر به شمار می رود. در سبک معاصر از پالت رنگی تک رنگی مانند سفید و سیاه و خاکستری استفاده می شود. همچنین از رنگ های دیگر بصورت خالص مانند قرمز, نیلی و نارنجی استفاده می شود. درصورتیکه در سبک مدرن از رنگ های طبیعی مانند فیروزه ای, آبی آسمانی, قهوه ای و سبز استفاده می شود.

شباهت های سبک مدرن و معاصر:

نمونه از سبک معاصر

تعیین اینکه کدام سبک از طراحی داخلی محبوبیت بیشتری دارند دشوار است زیرا که طراحی داخلی معاصر عناصری از سبک مدرن را نیز داراست. درواقع سبک       معاصر-مدرن با سبک مدرن شباهت بسیاری باهم دارند بصورتیکه در هر دو سبک شاهد ظاهری ساده و مینیمال هستیم. در این قسمت متداول ترین شباهت های شبک معاصر و مدرن را بررسی خواهیم کرد:

  • ظاهر هردو سبک, مینیمال است.
  • در هردو سبک شاهد فضایی باز هستیم.
  • هیچکدام از دو سبک تزئینات اضافی ندارند.

در واقع شباهت های این دو سبک  باهم همپوشانی میکنند که این خود توضیحی برای بکارگیری اشتباه دو سبک معاصر و مدرن بجای هم است. با وجود تمامی این شباهت ها, با دقت بر تمامی جزئیات,متریال و پالت رنگی, که سه اصل اساسی از دکوراسیون داخلی هستند, میتوانید این دو سبک به اصطلاح مشابه را از هم تفکیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *