مقالات mdf

نحوه تشخیص نئوپان و ام دی اف

نحوه تشخیص نئوپان و ام دی اف

تشخیص نئوپان و ام دی اف

یکی از مشکلاتی که  در دو دهه اخیر برای مشتریان    در خرید کابینت ، میز کامپیوتر ،  کمد و…..  سایر سازه های چوبی  مطرح بوده است تشخیص نئوپان و ام دی اف  و تفاوت این دو متریال میباشد . البته امروزه در اغلب  خانه ها کابینت های نسل جدید جای کابینت های فلزی را گرفته اند و  بیشتر ما با  تفاوت  این دو جنس ورق آشنا هستیم اما همچنان وقتی میخواهیم سفارش  دهیم  با سوالاتی چون  : چکار کنم بفهمم ام دی اف استفاده شده است یا نئوپان   ،  فرق ام دی اف و نئوپان چیست  ، ام دی اف بهتره یا نئوپان و یا  روش تشخیص نئوپان و ام دی اف چیست به ذهنمان خطور میکند . در این مقاله کارابینت یک بار برای همیشه به سوالات رایج تفاوت mdf  و نئوپان پاسخ مفیدی ارائه میکند  . همراه کابینت ساز کارابینت باشید با تشخیص نئوپان و ام دی اف   و تفاوت های این دو

کارابینت  شرکت کابینت سازی در کرج

تشخیص نئوپان و ام دی اف

چطور تشخیص دهیم کالایی که تحویل گرفته ایم ام دی اف است یا نئوپان  ؟

به تصویر دقت کنید  ، تصویر 1 ورق ام دی اف و تصویر 2 ورق روکش ملامینه یا به اصطلاح نئوپان میباشد . mdf  مخفف Medium Density Fiberboard یا به فارسی تخته چوب خورد شده  است .  ام دی اف  موادی  فشرده از جنس لایه های چیپسی چوب است که به صورت دفیبره شکل میگیرد . این متریال در ساخت ورق های ام دی اف به ما کمک میکند با روکش دهی  در انواع مصنوعات چوبی  از آن استفاده کنیم .  از طرفی نئوپان یا همان Melamine Faced Chipboard را داریم که مخفف آن mfc و به صورت عامیانه آن را ورق روکش ملامینه مینامند .  هر دو متریال ام دی اف و ام اف سی برای ساخت سازه های چوبی چون کابینت ، انواع میز و  یونیت های دیگر اداری و خانگی  و…. کلی مصنوعات دیگر کاربرد دارند  . اما در خصوص تفاوت میتوان معیارهای زیر را در نظر گرفت تا متوجه شد ام دی اف استفاده شده است یا روکش ملامینه  :

  • ظاهر ورق ها
  • کیفیت لبه های برش خورده ورش
  • مقاومت ورق
  • کیفیت برشکاری ورق
  • کیفیت پیچ کاری ورق

تشخیص ام دی اف و نئوپان از ظاهر ورق ها

اولین راه تشخیص نئوپان و ام دی اف  ظاهر ورق هاست . ورق mdf دارای سطحی بسیار صاف   و  یکدست است  ، در حالی که ورقهای نئوپان برجسته و همانطور که در تصویر میبینید لبه های زبر و خشنی دارد . برای این کار ورق های خام را به راحتی میتوان تشخیص داد که ام دی اف است یا نئوپان اما در ورق های روکش دار کار کمی سخت میشود . بنابراین  چنانچه ورق خام است میتوانید با کشیدن دست روی ورق و قسمت لبه ها متوجه تفاوت ام دی اف نئوپان شوید . اگر لبه های ان  زبر و ناهموار باشد شما با ورق روکش ملامینه روبرو هستید ، اما اگر سطح  کار و لبه ورق صاف و یکدست باشد ورق ام دی اف است

طرح های 1402 کابینت ام دی اف

تشخیص نئوپان و ام دی اف از روی کار تمام شده

این برای زمانیست که ورق ها روکش دارند و لبه های ورق ها قبل از ساخت یونیت با نوارهای pvc پوشیده شده اند یا به اصطلاح نوارکاری شده اند . کمی اینجا کار سخت تر میشود چون ظاهر ورق امکانی برای  تشخیص نئوپان و ام دی اف بودن آن  باقی نمیگذارد . در این موقعیت شما طبق تصویر میتوانید از قسمت هایی  مانند نقاطی که فلش ها نشان میدهند دنبال تشخیص ام دی اف یا نئوپان باشید . معمولا بخش های زیر کار ، پشت کشوها ، زیر یونیت های کابینت ها و اصولا نقاطی که نما را تشکیل نمیدهند از نوار لبه چسبان استفاده نمیشود و در این نقاط لبه های خام ورق را میتوان به وضوح دید

تفاوت ام دی اف و نئوپان در مقاومت ورق

معمولا مقاومت ورق های ام دی اف بمراتب بیشتر از روکش ملامینه است . اصلی ترین روش تشخیص نئوپان و ام دی اف  از یکدیگر سنجیدن مقاومت ورق هاست . کافیست یک تکه ورق با عرض کم (حد اکثر 5 سانتی متر ) را بردارید و با ضربه بشکنید ، مقاومت نئوپان بسیار کمتر از ام mdf است . اما این کار برای مشتریان شاید کمی غیر ممکن باشد چرا که شما کار را تمام شده تحویل میگیرید و تنها زمانی میتوانید این تست را انجام دهید که در مرحله برشکاری قطعات سفارش خود در کارخانه حضور داشته باشید . در مجموع با این تست به راحتی میتوانید تفاوت ام دی اف و نئوپان را در مبحث مقاومت تجربه کنید .

تفاوت نئوپان و ام دی اف

تشخیص ام دی اف و نئوپان در برشکاری

تفاوت روکش ملامینه و mdf در مرحله برشکاری بسیار محرز است .

  • کیفیت برش ام دی اف بسیار بهتر از روکش ملامینه است 
  • صدای برش ام دی ام اف از نئوپان بمراتب کمتر است
  • خاک اره ام دی اف از نئوپان ریزتر و بوی شیرین تری دارد .
  • سرعت برش ام دی اف از روکش ملامینه بیشتر است .

نکته : در نصب کابینت  و کارهای نصبی معمولا نصاب به صورت جزیی  با برشکاری سر و کار  دارد . با توجه به نکات بالا میتوانید در حین برشکاری به متریال بکار رفته پی ببرید .

تشخیص ام دی اف و نئوپان

تفاوت ام دی اف و نئوپان در دریل کاری

به طور کلی میتوان گفت مغزی ام دی اف  مقاومت بسیار بیشتری نسبت به روکش ملامینه دارد . ازین جهت در سوراخکاری و هر نوع دریل کاری دیگر میتوان به راحتی فهمید مقاومت کدام یک بیشتر است  (یکی از راهکاریها تشخیص ورق روکش ملامینه بستن پیچ های خودکار 16 یا 25 میل و سفت بستن آن است  .  زمانی که پیچ را کمی بیشتر از حد معمول سفت کنید اگر ورق نئوپان باشد معمولا پیچ هرز میشود . )

تشخیص ورق ام دی اف و نئوپان

تشخیص ورق ام دی اف و نئوپان از لولا گازور

اگر به هر طریقی مجبورید برای تشخیص ورق ام دی اف و نئوپان نوار پی وی سی را از ناحیه خاصی جدا کنید اما این کار را ناخوشایند میدانید ، به جای این کار به سراغ لولا گازور بروید . بدون شک در بیشتر سازه های چوبی ام دی اف یا روکش ملامینه ، های گلاس ، ممبران و…. هر طرح دیگری  حد اقل یک درب متحرک در نظر گرفته شده است  و طبیعتا این درب روی حد اقل دو لولا گازور سوار شده است . ازین جهت میتوانید طبق تصویر از قسمتی که فلش ها نشان میدهند دو پیچ یکی از لولاها را با پیچ گوشیت باز کنید و سوراخ گازور تعبیه شده را چک کنید و همانطور که در بالا گفته شد اگر مغزوی ورق صاف و یکدست بود ام دی اف و اگز زبر و خشن بود نئوپان است .

طراحی و ساخت انواع کابینت های گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *