دکوراسیون آشپزخانه

چگونه آشپزخانه اوپن ام‌دی‌اف طراحی کنیم؟

چگونه اوپن ام‌دی‌اف طراحی کنیم

جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف ؛ آشپزخانه اوپن، همانطور که از نامش پیداست به سبکی از طراحی آشپزخانه گفته می‌شود که باز و آزاد باشد و بتوان درون آن را به راحتی مشاهده کرد. امروزه بیشتر آشپزخانه‌‌ها، به سبک اوپن طراحی می‌شوند و با وجود اینکه این سبک از طراحی، آزادی عمل را تا حدودی از خانم یا آقایی که در آشپزخانه مشغول به کار است می‌ستاند، اما به دلیل زیبایی که دارد، بسیار مورد توجه است و افراد ترجیح می‌دهند این نقیصه را در کنار زیبایی فوق‌العاده جذاب آن، کمتر به حساب بیاورند! کابینت ام‌دی‌اف یکی از جذاب‌ترین و زیباترین انواع کابینت آشپزخانه است که می‌تواند زیبایی در آشپزخانه‌های اوپن به نمایش بگذارد، خصوصا آنکه تنوع رنگ و مدل در این متریال بسیار زیاد است و برای سفارش و ساخت آن نیز، مجبور نیستید هزینه‌های گزافی بپردازید، زیرا قیمت کابینت‌ ام‌دی‌اف بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. در ادامه قصد داریم جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف را به شما معرفی کنیم. از شما دعوت می‌کنیم همراه کابینت ساز باشید:

آشپزخانه‌ی اوپن، چه نوع آشپزخانه‌ای است؟

کلمه‌ی اوپن، از واژه‌ی انگلیسی open به معنی باز گرفته شده است. برخلاف گذشته که آشپزخانه‌ها به صورت مخفی و پنهان در خانه‌ها تعبیه می‌شدند، امروزه آشپزخانه‌ها اوپن و باز هستند و معمولا تمام آن، از فضای نشیمن، قابل نمایش است. به طور عمومی، آشپزخانه‌ای که بدون درب باشد و از یک یا چند جهت باز باشد، به طوری که بتوان به راحتی به درون آن رفت و آمد کرد و درون آن را مشاهده کرد، آشپزخانه‌‌‌ی اوپن گفته می‌شود.

آشپزخانه‌های اوپن در دو مدل اصلی و کلی طراحی می‌شوند؛ یا هیچ پیشخان و کانتری در جلوی خود ندارند، به این معنی که فضای یکسانی بین آشپزخانه و اتاق نشیمن وجود دارد و یا پیشخانی در جلوی خود دارند که حایلی مابین فضای نشیمن و آشپزخانه ایجاد می‌کند و در واقع، این دو فضا را از یکدیگر جدا می‌سازد. انتخاب هر دو مدل آشپزخانه بستگی به سلیقه‌ی مشتری و طراحی فضا و دکوراسیون دارد و هر کدام، در انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی می‌شوند که ممکن است در ظاهر با یکدیگر متفاوت باشند.

معمولا اگر آشپزخانه اوپن دارای کانتر یا پیشخان باشد،  جنس کانتر اوپن را از جنس خود کابینت‌ها می‌سازند تا هماهنگی بیشتری در فضا وجود داشته باشد، اگرچه برخی از متریال که در ساخت کابینت آشپزخانه کاربرد دارند، این امکان را ندارند که به عنوان پیشخان و اوپن آشپزخانه بکار بروند، مانند هایگلاس که به دلیل آسیب‌پذیری در برابر ضربه و خط و خش، نمی‌تواند به عنوان پیشخان مورد استفاده قرار گیرد و لازم است از متریال مقاوم‌تری به عنوان صفحه‌ی روکابینتی استفاده شود تا در برابر برخورد لوازم و وسایل آشپزخانه، مقاومت بیشتری داشته باشد.

در ادامه به معرفی جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف در آشپزخانه‌های ایرانی می‌پردازیم.

جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف

  • مدل اوپن ام‌دی‌اف کاملا باز

در این سبک از مدل کابینت آشپزخانه، چیزی مابین آشپزخانه و اتاق نشیمن یا سایر نقاط منزل وجود ندارد، بنابراین آشپزخانه، به طور کامل در دیدرس قرار می‌گیرد. این سبک از آشپزخانه، بسیار مدرن و شیک است و برای خانه‌هایی که متراژ کوچکی دارند و حتی خانه‌های بزرگ و پر نور گزینه‌ی مناسبی است. بسیاری از افراد با قرار دادن میز ناهارخوری در وسط آشپزخانه، به عنوان حایلی بین آشپزخانه و اتاق نشیمن استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند ازین طریق، حد فاصلی بین این دو فضا ایجاد کنند.

در این سبک از آشپزخانه‌ها، فضای داخلی آشپزخانه به طور کامل دیده می‌شود و نمی‌توانید برای خود، حریم خصوصی ایجاد کنید.  در این سبک، کابینت‌های ام‌دی‌اف، کاملا به چشم می‌آیند و رنگ و مدل آن‌ها، نمود کاملا واضحی دارد، بنابراین باید سعی کنید همواره آشپزخانه‌ وکابینت‌هایتان را تمیز و مرتب نگه‌دارید. اگر ترجیح می‌دهید فضای عمومی‌خانه‌تان، روشن و پر نور به نظر برسد، سعی کنید از کابینت‌های ام‌دی‌اف به رنگ‌های روشن مانند سفید و کرم استفاده کنید.

از معایی این مدل آشپزخانه اوپن ام‌دی‌اف ، می‌توان به عدم کنترل بوی غذا و عدم وجود حریم خصوصی اشاره کرد که این مساله کار آشپزی و فعالیت را اگر نسبت به آن حساس باشید، ممکن است برای شما دشوار نماید.

  • مدل اوپن ام‌دی‌اف با پیشخانی بزرگی در جلو

اگر فضای خانه و آشپزخانه شما بزرگ و بسیار باز باشد، می‌توانید در قسمتی از جلوی آشپزخانه، پیشخانی بزرگ به شکل مستطیل قرار دهید که از دو طرف آن، کاملا آزاد و باز باشد. در این مدل آشپزخانه، فضای بین نشیمن و  آشپزخانه یکسان است و پیشخانی مستطیل شکل و البته بزرگ، در جلوی آشپزخانه قرار می‌گیرد که از طرفین آن می‌توان به راحتی به درون آشپزخانه تردد کرد.

این کانتر که در وسط قرار می‌گیرد را می‌توان یک پیشخان جزیره نامید، با این تفاوت که، در آشپزخانه‌ای قرار می‌گیرد که کاملا باز است و فضای آن با اتاق نشیمن مشترک است. با وجود این پیشخان که معمولا بزرگ نیز هست، تا حدودی حریم خصوصی حفظ می‌شود و آزادی عمل به شما داده می‌شود.

در این سبک از مدل کابینت آشپزخانه، حایلی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه وجود دارد و آشپزخانه به صورت ظاهری از سایر نقاط خانه جدا می‌شود، اما درون آن کاملا باز است. می‌توانید رنگ کابینت‌های ام‌دی‌اف را با رنگ پیشخان از رنگ‌های متفاوتی انتخاب کنید و ازین طریق، بازی رنگ‌ها را در آشپزخانه به وجود بیاورید.

کابینت‌هایی که زیر پیشخان وجود دارد، می‌تواند بخشی از وسایل و لوازم آشپزخانه شما را در دل خود جای دهد. همچنین، می‌توانید با قرار دادن چند صندلی، از یک سمت پیشخان، به عنوان میز ناهار خوری استفاده کنید و یا با قرار دادن لگن ظرف‌شویی بر سمت داخلی آن، هنگام شست‌وشوی ظروف، با اعضای خانواده‌تان گفت‌وگو کنید.

  • مدل پیشخان چسبیده به دیوار

کابینت شبه‌جزیره یا آنچه ما به عنوان کانتر اوپن می‌شناسیم، یکی از رایج‌ترین انواع مدل آشپزخانه اوپن به حساب می‌آید و شاید بیش از هر مدل کانتر اوپن، برای شما آشنا باشد. کانتر شبه جزیره ، یک پیشخان محبوب در آشپزخانه‌های ایرانی است که قدمتی چندین ساله در سبک دکوراسیون ایرانی دارد. پیشخان اوپن، هم می‌تواند از جنس خود کابینت‌های آشپزخانه باشد و هم می‌تواند از متریالی متفاوت از جنس کابینت آشپزخانه تعبیه شده باشد.

پیشخان اوپن، از یک سو به دیوار آشپزخانه متصل است و ورودی آن از سوی دیگر باز است. در این سبک از آشپزخانه، آزادی عمل بیشتری برای شما فراهم می‌آید و حریم خصوصی بیشتر رعایت می‌شود. در این سبک، قسمت درونی پیشخان معمولا کابینت تعبیه می‌شود تا بتوان اشیاء و لوازم بیشتری درون آن جای دهید و قسمت بیرونی معمولا با طراحی دکوراسیون خانه هماهنگ است. اگر چه وجود کانتر شبه‌جزیره از جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف به حساب نمی‌آید، اما هنوز هم جزو پرطرفدارترین انواع آن است.

  • مدل آشپزخانه اوپن ام‌دی‌اف با امکان بسته و باز شدن

چنانچه به حریم خصوصی‌تان اهمیت می‌دهید، می‌توانید آشپزخانه‌ای با قابلیت باز شدن و بسته شدن داشته باشید. این سبک، از جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف به حساب می‌آيد، اگر چه در گذشته هم از آن کم‌ و بیش استفاده می‌شده است.

برای داشتن چنین آشپزخانه‌ای، باید فضایی مجزا به عنوان آشپزخانه داشته باشید؛ این آشپزخانه‌ها اوپن محسوب می‌شوند اما فضایی که برای رفت‌وآمد اختصاص داده می‌شود، چندان باز و فراخ نیست. در این سبک معمولا از پیشخان شبه‌ جزیره استفاده می‌شود و یا چارچوب‌های مختلفی تعبیه می‌شود که بتوان آن‌ها را با آویختن پرده‌ای و یا پاروان چوبی، در موقع دلخواه محدود کرد.

  • مدل آشپزخانه اوپن ام‌دی‌اف کنج و دنج

اگر چه ممکن است آشپزخانه شما کاملا اوپن باشد، اما به دلیل نوع معماری می‌تواند به گونه‌ای کاملا دنج طراحی شود که نمای آن از بیرون چندان به چشم نیاید. اگر به دنبال فضایی محصور و خلوت برای خودتان هستید که در آن از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشید، می‌توانید با طراح کابینت‌سازتان مشورت کنید و آشپزخانه‌ای با این خصوصیات برای خودتان طراحی کنید.

  • مدل پیشخان دو تکه با ارتفاع سطح

یکی از طراحی‌های جالب توجه کانتر آشپزخانه، وجود پیشخانی با سطح و ارتفاع متفاوت است. پیشخان آشپزخانه شما از هر نوعی باشد، می‌تواند دارای اختلاف سطح باشد، که هریک کاربری متفاوتی داشته باشند.

به عنوان مثال، سطح بیرونی می‌تواند به عنوان میز ناهار خوری مورد استفاده قرار گیرد و سطح داخلی، به عنوان کانتر ظرف‌شویی مورد استفاده قرار گیرد.

  • مدل پیشخان ام‌دی‌اف ال‌‌مانند

کانتر پیشخان، تنها شامل یک مدل مستطیل یا مربع نیست، بلکه می‌تواند دایره‌ای شکل و یا ال‌مانند باشد. پیشخان ال‌مانند، یک پیشخان محبوب است زیرا سطح کار بسیار زیادی را برای شما فراهم می‌آورد و می‌توانید از هر کدام از قسمت‌های آن، استفاده‌های مختلفی انجام بدهید. همچنین حریم خصوصی برای شما بیشتر حفظ می‌شود و ازین حیث راحتی بیشتری در آشپزخانه خواهید داشت.

  • مدل کابینت ام‌دی‌اف با پیشخان متفاوت

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند جنس صفحه‌ی پیشخان از جنس کابینت ام‌دی‌اف باشد و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که صفحه‌ی روی پیشخان‌ آشپزخانه، جنس متفاوتی داشته باشد. ام‌دی‌اف، متریالی نسبتا مقاوم است و می‌تواند به عنوان پیشخان مورد استفاده قرار بگیرد. با این وجود، متریال قوی‌تر و مستحکم‌تری نیز هستند که در کنار مقاومت، زیبایی بیشتری نیز دارند. به عنوان مثال صفحه‌ی روکابینتی می‌تواند از جنس سنگ، چوب، کوارتز و غیره باشد.

جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف

سخن پایانی

ام‌دی‌اف، از بهترین متریالی است که در ساخت کابینت آشپزخانه کاربرد دارد. ام‌دی‌اف، علاوه بر اینکه قیمت مناسبی دارد، مقاومتی در سطح متوسط دارد. رنگ‌بندی کابینت ام‌دی‌اف بسیار متنوع است و به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری و قابلیت برش‌خوری آسان، انواع مدل‌های کابینت، به راحتی با آن ساخته می‌شود. انواع مدل آشپزخانه‌های اوپن با استفاده از کابینت ام‌دی‌اف میسر می شود و می‌تواند فضایی چند رنگ و ایده‌آل را برای شما فراهم آورد.

در این محتوا سعی کردیم انواعی از جدیدترین مدل اوپن ام‌دی‌اف را که از محبوبیت و استقبال بسیار بالایی نزد سلایق مختلف برخوردار است به شما معرفی کنیم که امیدواریم مورد پسند شما واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *