دکوراسیون خانه

سبک دکوراسیون بوهمیان، متمایز تر دیده شوید

سبک بوهمیان

سبک بوهمیان (Bohemian) یا دکوراسیون بوهمیانی یا در اصطلاح ” بوهو ” نوعی دکوراسیون است که در آن افراد خانه‌ها را پر از فرهنگشان کرده و بوی زندگی از در و دیوار به مشام می‌رسد. در خانه‌های بوهمیان ابزار و لوازمی خواهید دید که با تمام وسایلی که تا به امروز دیده‌اید تفاوتی خاصی دارند که این تفاوت هم از فرهنگ و سبک زندگی آن‌ها نشأت می‌گیرد. کمتر کسی است که با دیدن تزیینات و دکوراسیون بوهمیان، به آن علاقمند نشود. در دوره‌ای که نگاه‌ها به سمت چیدمان به سبک دکوراسیون مدرن پرواز می‌کند، و در پس زیبایی‌های فریبنده آرامش کمی موج می‌زند، این دکوراسیون بوهمیان است که شما را در راحتی و بی دغدغگی غرق می‌کند. با اینکه سبک دکوراسیون بوهمیان سعی می‌کند به سبک‌های امروزی شباهت داشته باشد تا از یکنواختی و روزمرگی جلوگیری کند، اما با قدرت درونی خود، مانع از یکی شدن با متد روز می‌شود و به هیچ وجه دو وجهی نبوده و نخواهد بود. اشتراک کلی با همه و تفاوت بزرگ با تک تک سبک‌های دکوراسیون از ویژگی‌های این نوع دکوراسیون است.

این سبک الهام گرفته شده از زندگی افرادی است که تصمیم گرفته‌اند به صورت غیر متعارف ولی با احترام به اصول خود را به نمایش بگذارند. دسته‌هایی چون بازیگران، نویسندگان و حتی کسانی که بسیار مسافرت می کنند…

این مطلب بیان شد تا در پاسخ به سوال سبک بوهمیان چیست یا دکوراسیون بوهمیان به چه نوع سبکی گفته می‌شود، به این برسیم که دکوراسیون بوهمیان شامل اشیاء، رنگ ها و الگوهای بسیاری از حوزه‌های زندگی در نقاط مختلف جهان است و  در عین حال خود به سایر الگو های زندگی الهام بخشی می‌کند.

شاید در نگاه اول سبک و سیاق زندگی بوهمیان شما را به یاد سلایق سرخ پوست‌ها و یک زندگی کولی وار بیاندازد، اما جالب است بدانید که بوهمیان یا همان ساکنین بوهمیا، منطقه‌ای که در جمهوری چک واقع شده، افرادی هستند که در زمان پادشاه سابق آن منطقه در قرن بیستم می‌زیسته‌اند. با این توضیحات به سراغ دکوراسیون بوهمیان می‌رویم تا ببینیم آن‌ها در مورد رنگ‌ها، دکوراتیو خانه، مبلمان و اکسسوری‌های منزل چه فکری می‌کنند و در این سبک دکوراسیون چگونه عمل می‌کنند.

رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون بوهمیان

سبک بوهمیان در دیزاین خانه

در حالی که برای دکوراسیون بوهمیان هیچ دستور و قاعده‌ای برای رعایت رنگ وجود ندارد، اما چیزی که در اغلب آن‌ها قابل مشاهده است استفاده از رنگ‌های گرم و خاکستری است. رنگ‌هایی که می‌توان از شباهت به ترکیب فلزات و جواهرات با هم تشکیل می‌شوند. این صحبت‌ها شما را به فکر در مورد رنگ‌هایی می‌اندازد که شامل؛ قهوه ای تیره – استفاده از چوب‌های روغن خورده در خانه – قهوه ای روشن – طیف‌های دیگر چوب – سبز و خاکستری است و با نارنجی اشباع شده، پرتقالی روشن و آبی یخی ترکیب می‌شوند. ترکیب کردن و ست کردن این رنگ‌ها با هم و ایجاد لایه‌های رنگی همان چیزی است که شما را از دیگران متمایز می‌کند و باعث می‌شود خاص به نظر برسید. پس آن‌ها را دست کم نگیرید.

اصول بوهمیان برای شما دست و پاگیر نیست و یه راحتی می‌توانید طرح‌ها و الگوهایتان را بهم بیامیزید و از این که ممکن است این‌ها با هم هماهنگ نباشند بهراسید. استفاده از پارچه‌های رنگی و شلوغ که نمونه‌های آن را در کامبوج یا آسیای مرکزی می‌توانید بیابید به فضای منزلتان حس عجیب و غریب بودن خواهد داد. وجود لایه لایه‌های رنگی در بالای مبلمان طوری خود نمایی می‌کند که فرش‌ها و حتی دیوارکوب‌ها نیز شما را به وجد می‌آورند و چشمان شما چیز دیگری را نگاه نخواهند کرد.

اگر با تمام این ها و تا به اینجا این رنگ‌ها شما را اقناع نکرده است که آیا باید از دکوراسیون بوهمیان استفاده کنید یا نه، بایستی بدانید که سلطان رنگ‌های بوهمیان که به صورت پیوسته و نه کلی محیط را متحول خواهد کرد هنوز وارد گود نشده است. سفید. بله درست است؛ رنگ غالبی که همه جا دیده می‌شود، اما به چشم نمی‌آید، با اضافه شدن این رنگ به دکوراسیون همه چی درست همان جایی که باید باشد قرار می‌گیرد. معادله این همه مجهولات درست با پس زمینه سفید به آسانی حل خواهد شد.

جنس لوازم در دکوراسیون بوهمیان

در دکور بوهمیان از چه وسایل و لوازمی استفاده می‌شود؟ بر خلاق علاقمندان سبک دکوراسیون مینیمال و مدرن پسندها، بوهمیان عاشق فلزات هستند و بیش‌تر از حد متعارف به استقاده از فلز در دکوراتیوها علاقه نشان می‌دهند.
کلید استفاده صحیح از مواد تزیینی در اتاق‌های بوهوها ترکیب و مطابقت آن‌ها با یکدیگر است که باعث می‌شود مخاطب دچار روزمرگی نشده و از این سبک دکور متفاوت دلزده نشود. استفاده از مواد طبیعی در خانه مانند پارچه‌های ساخته شده کیسه مانند و همین طور فایبرهای جنگلی مکزیکی که با ابریشم و پارچه‌های دست دوز ترکیب می‌شوند یک غافلگیری برای کسی محسوب می‌شود که برای اولین بار چنین چیزی را مشاهده می‌کند. حتی برای افرادی که با این سبک آشنایی طولانی دارند نیز جدید و تازه به نظر می‌رسد.

کوسن‌های خلاقانه و بالش‌های قلاب دوزی شده نیز از عناصر جدایی ناپذیر این دکوراتیوها هستند که بر روی تخت‌های سراسر چوبی و قاب‌های فلزی اتاق خود نمایی می‌کنند. افرادی که در این فضا‌ها به دور یکدیگر جمع می‌گردند محو تماشای گلدان‌ها و گل‌های شلوغی شده‌اند که تا چشم برمی‌گردانند، پرده‌ها نگاهشان را می‌دزدند. پویایی در این محیط فریاد می‌کشد که به آغوش آرامش بشتابید. سایبان‌ها را فراموش نکنید که در زیر سقف نیز حس امنیت و راحتی برای شما می‌آفرینند.

مبلمان به سبک بوهمیان

اگر انتظار دارید در این قسمت تعریف کنیم که مثلا فلان مبل در بین انواع مبلمان مربوط به بوهمیان است، اشتباه حدس زده‌اید؛ چرا که اصلا بوهو ها معمولا مبلمان مورد استفاده خود را از فروشگاه خاصی تهیه نمی‌کنند که سبک خاصی داشته باشد و یا بهتر است بگوییم مبلمان مورد علاقه آن‌ها در هیچ فروشگاهی یافت نمی‌شود!

آن ها تمایل دارند اتاق‌هایشان با مبلمانی پر شود که مدت زمانی از عمرشان گذشته باشد، آن‌ها به مبل های کارکرده و دست دوم قدیمی و متفاوت علاقه زیادی دارند. از نگاه آن‌ها هر بخش از یک مبل باید خاص بوده و هر کدام داستان مخصوص به خود را برای بازگو کردن داشته باشند. اگر دوست دارید به سبک بوهمیان مبلمان بچینید، باید به سمت یک سمساری رفته و در درون آن شروع به گشت و گذار کنید، آنقدر بگردید تا ناخودآگاه روبروی مبلی که شما را در آنجا میخکوب کرده و می‌خواهد داستانش را برایتان تعریف کند بایستید. اگر در همان لحظه عاشقش شدید بی‌درنگ آن را برداشته و به منزل ببرید و با یک لیوان چای به استقبال داستان زندگیش بروید…

هم شما و هم کسی که به عنوان میهمان وارد فضای بوهمیانی شده است باید این حس را از مبل‌های شما بگیرد که چقدر رنگ اشباع شده در این محیط قابل حس کردن است و چقدر این مبل‌ها و رنگ محیط به هم می‌آیند. چه مبل‌ها از جنس پلاستیک باشند و چه پارچه‌های رنگی با روکش مخمل سرخ و چه مبل‌های گلدار و یا ساده.

احساسی که در محیط با دکوراسیون بوهمیان فراگیر می‌شود حس بشین و تا آخر بمان است. با نشستن روی مبل‌ها در درون آن‌ها غرق می‌شوید و درگیری‌های ذهنیتان به باد فراموشی سپرده می‌شوند؛ یعنی هنگامی که در محل قرار گرفتید باید بی قید و شرط آرامش را با تمام وجود دریابید. این حس ممکن است از فرش‌های زیر پایتان به شما منتقل شود و یا تابلو فرش‌هایی که بالای سرتان نصب شده‌اند. با این انتخاب‌هایی که کرده‌اید رسما به پیشواز آرامش و راحتی رفته‌اید، گویی که پروانه وار در دشتی پر گل، آزادانه برای خود پرواز می‌کنید و ادامه می‌دهید تا ابد…

نورپردازی و اکسسوری‌های بوهمیان

گوشه‌ای دنج و آرام، کمی تاریک اما امید بخش، پرده‌ای پر نقش و نگار که در پسِ آن دنیای آشفتگی‌ها را از تو دور نگه می‌دارد، همگی نشانه‌های یک اتاق بوهمیانی هستند. برای رسیدن به چنین فضای دل پذیری لازم نیست دیوار کوب‌های نورانی داشته باشید، احتیاجی نیست از سقف لوستر یا لامپ آویزان کنید، کافیست کمی نورها را در اتاق پخش کنید، روی زمین یا میز شمع روشن کنید و رومانتیک بودن را در اتاق رنگ آمیزی کنید. دکوراتورهای جهانی این کارها را برای شما آسان کرده‌اند. به راحتی به نزدیک‌ترین فروشگاه دکوراسیون محل زندگی خود بروید و تا می‌توانید چشمه‌های نور ضعیف و شمع تهیه کنید.

پذیرش دنیای طبیعی با این سبک بسیار راحت خواهد بود، از هیاهو دور خواهید شد و برای مدت کمی هم که شده آرامش واقعی را تجربه خواهید کرد. در اتاق از گیاهان خانگی پربرگ استفاده کنید، بهتر است آن‌ها را از دیوار آویزان کنید. با این کار اتاق را به یک ریه پاکسازی شده تبدیل کرده‌اید که طروات و تازگی را در رگ‌های محیط به جریان می‌اندازد. برای اینکه طبیعی بودن را در این محیط‌ها حس کنید از اضافه کردن و استفاده از  گل‌ها و گلدان‌های بیشتر اِبایی نداشته باشید، هر چه رنگ‌های این گیاهان متنوع‌تر باشند اتاق طبیعی‌تر جلوه خواهد کرد.

در انتها اتاق را با صنایع دستی که در سفرها تهیه کرده‌اید، لوازمی که به صورت دست ساز خودتان ساخته‌اید و همین طور ارثیه‌هایی که نسل به نسل به شما رسیده بیارایید. هر کدام از آن‌ها که در محل خودشان قرار می‌گیرند باید رو به شما کرده و داستانشان را تعریف کنند. از طرفی همان طور که دکوراسیون بوهمیان به عدم تقلید و پیروی از سبک خاصی اعتقاد دارد، می‌تواند دست مایه سلیقه شخصی شما هم شود. در نهایت این شما هستید که تشخیص می‌دهید کجا رنگ و لعابش را بیشتر کرده و کجا ترمز احساساتی بودن و افراط را بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *